Методологічні пояснення

 

Зовнішня торгівля послугами

 

Зовнішня торгівля послугами охоплює діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності (резидентів та нерезидентів), яка побудована на взаємовідносинах між ними.

Зовнішньоекономічні послуги є товаром, що не проходить митного контролю, оскільки не приймають форму матеріальних об’єктів, на які розповсюджуються права власності.

Дані щодо зовнішньої торгівлі послугами формуються відповідно до Методологічних положень державного статистичного спостереження "Зовнішня торгівля послугами": https://www.ukrstat.gov.ua/norm_doc/2023/231/231.pdf на підставі інформації юридичних осіб-резидентів України, що здійснюють експортно-імпортні операції послугами, уключаючи тих, які отримали від Держекспортконтролю дозволи на здійснення експорту/імпорту товарів (послуг) військового призначення та подвійного використання, а також представництва іноземної юридичної особи в Україні.

 

Основні показники:

Експорт послуг формується як загальна вартість операцій з надання послуг резидентом нерезиденту згідно з договорами (контрактами) або в усній формі договору за датою їх фактичного надання на основі принципу нарахування (за виписаними рахунками).

Імпорт послуг формується як загальна вартість операцій з одержання послуг резидентом від нерезидента згідно з договорами (контрактами) або в усній формі договору за датою їх фактичного одержання на основі принципу нарахування (за виписаними рахунками).

Сальдо послуг формується як різниця експорту та імпорту послуг.

 

Показники формуються:

в цілому по Україні та за регіонами (починаючи з І кварталу 2022 року відповідно до КАТОТТГ);

за видами послуг (починаючи з І кварталу 2013 рокувідповідно до КЗЕП);

у розрізі країни нерезидента (відповідно до ПККС).

 

Інформація, отримана за результатами ДСС оприлюднюється щоквартально та є оперативною. Уточнення річних даних з розподілом за кварталами року проводиться один раз на рік у травні наступного за звітним року.

Згідно з Методикою ретроспективного перерахунку вартості послуг з переробки у зовнішньоекономічній діяльності у 2016 році було здійснено перерахунок цих послуг, за ключами відповідності між КЗЕП та КПЗЕД (був дійсний до 2013 року), а також проведено перерахунок статистичних даних щодо зовнішньої торгівлі послугами інших видів послуг (коди 02–12) та відповідно загальних показників статистики зовнішньої торгівлі послугами за 2000–2012 роки.